Każdy, kto interesuje się fotowoltaiką i rozważa umieszczenie paneli słonecznych na swoim domu, czy firmie, zastanawia się, na czym dokładnie polega takie rozwiązanie oraz jakie są korzyści i jakie wady takiego rozwiązania. Przyjmuje się, że warto inwestować w odnawialne źródła energii, ale czy rzeczywiście tak jest? Jakie wady i zalety ma fotowoltaika? Czy warto pokusić się o montaż paneli słonecznych? Na czym to wszystko polega?
Panele fotowoltaiczne stają się coraz popularniejszym w Polsce rozwiązaniem. Nic dziwnego, że fotowoltaika jest najpopularniejszym odnawialnym źródłem energii, w skrócie OZE, skoro energia słoneczna jest stosunkowo łatwa do przerobienia na prąd, a urządzenia do jej pozyskiwania nie zajmują zbyt wiele miejsca. Panele fotowoltaiczne można umieścić bezpośrednio na dachu domu, czy budynku firmy.
Jak działa fotowoltaika? Podstawowym elementem konstrukcji są ogniwa fotowoltaiczne, które składają się z materiału półprzewodnikowego. Półprzewodnik przewodzi ładunek elektryczny nagromadzony poprzez wysoką temperaturę, czy promieniowanie słoneczne. Na poszczególne ogniwa mogą składać się różne materiały, jednak najczęściej wykorzystywany jest:
Jak prąd generowany w urządzeniu dostaje się potem do naszego mieszkania i użytku? Energia powstała w pojedynczym module transportowana jest do falownika. Falownik przekształca energię w prąd zmienny. Cechą takiego prądu jest kompatybilność z domową siecią – jest on zgodny z domowymi gniazdkami. Instalacja fotowoltaiczna może również współpracować z urządzeniami, jak na przykład pompa ciepła – która pobiera część prądu z instalacji, część z odnawialnego źródła energii. Sama idea instalacji fotowoltaicznej nie jest skomplikowana i w pełni się sprawdza – czy jednak wady nie przewyższają zalet takiego rozwiązania? Czy warto zainwestować w panele słoneczne?
Pierwszą wadą, którą można wyróżnić, jeśli chodzi o panele fotowoltaiczne to stosunkowo niewielka ilość słonecznych dni. W klimacie umiarkowanym, podczas jesieni i zimy instalacja fotowoltaiczna nie dostarcza zbyt wiele prądu do gniazdek. Nie należy jednak zapominać, że nawet przy zachmurzonym niebie może być pobierana część energii. Niemniej w czasie, gdy słońca jest mniej konieczne bywa uzupełnienie prądu z innego źródła.
Kolejną wadą instalacji fotowoltaicznej jest zanieczyszczenie środowiska, jakie może generować sam proces jej produkcji. Pierwiastki, z których produkuje się ogniwa – selen, krzem, german – mogą stanowić szkodę dla środowiska. Jest to jednak i tak zdecydowanie mniejsza szkoda niż eksploatowanie nieodnawialnych źródeł energii, czy funkcjonowanie elektrowni węglowych.
Podsumowując, korzystanie z odnawialnych źródeł energii ma kilka wad, jednak patrząc na całokształt i biorąc pod uwagę wiele czynników, panele fotowoltaiczne wypadają bardzo dobrze, jako alternatywa dla innych źródeł prądu.
Panele fotowoltaiczne swoimi zaletami od razu przyćmiewają ewentualne wady. Po pierwsze fotowoltaika redukuje koszty energii. Nawet, jeśli energia słoneczna nie zasili w pełni gospodarstwa domowego, na pewno polepszy domowy budżet. Należy jedynie pokryć koszty instalacji, a jeśli chodzi o panele fotowoltaiczne, cena może być różna – jest to jednak inwestycja, która w przyszłości się zwróci. Dodatkowo w dziedzinie, jaką jest fotowoltaika, ceny sukcesywnie maleją – można zaobserwować ich spadek na przestrzeni lat.
Kolejną zaletą jest niewątpliwie pozytywny wpływ na środowisko. Samo używanie paneli nie emituje do atmosfery żadnych szkodliwych substancji. Ponadto energia słoneczna jest w pełni odnawialnym źródłem energii i nie obciąża klimatu. Nie marnowana jest też woda, ani nie zachodzi zjawisko globalnego ocieplenia, jak to ma w przypadku odnawialnych źródeł energii i eksploatowania elektrowni węglowych.
Jeszcze inną zaletą, która przemawia za montażem instalacji fotowoltaicznej jest uniezależnienie się od dostawców energii. W przypadku energii i braku dostaw prądu można korzystać z własnej instalacji, czerpiąc energię z promieni słonecznych. Jest to też swego rodzaju zabezpieczenie w przypadku wzrostu cen.
Panele fotowoltaiczne umożliwiają magazynowanie nadmiaru energii i wykorzystanie go na przykład w czasie godzin szczytu. Gdy wzrasta zapotrzebowanie na prąd – głównie w godzinach porannych i wieczornych – wzrastają również ceny u dostawcy prądu, posiadanie paneli słonecznych jest więc także w tej sytuacji oszczędnością.
Podsumowując montaż instalacji fotowoltaicznej jest doskonałą inwestycją, która zwróci się z nawiązką po latach. Własny prąd, produkowany dzięki promieniowaniu to przede wszystkim niezależność od dostawców prądu i oszczędność, a także życie w zgodzie z naturą i niezanieczyszczanie środowiska. Nawet jeśli rozwiązanie to posiada wady, zostają one zdecydowanie przysłonięte przez szereg zalet i korzyści, które mogą zaoferować.