Globalne ocieplenie klimatu oraz nasilające się w każdym sezonie grzewczym zjawisko smogu zmuszają do poszukiwania ekologicznych źródeł energii, które równocześnie zapewnią ekonomiczną opłacalność. Energia wiatru, zasoby cieplne zgromadzone w gruncie oraz promieniowanie słoneczne stwarzają duże nadzieje na pokonanie dręczących ludzkość problemów. Nowe technologie pozwalają w coraz bardziej ekonomiczny sposób korzystać z tych zasobów.
Jedną z najdynamiczniej rozwijających się metod wykorzystania odnawianych źródeł energii (OZE) są instalacje fotowoltaiczne. Fotowoltaika wykorzystuje zjawisko zamiany energii fotonów promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Odbywa się to w różnego rodzaju ogniwach fotowoltaicznych. Wykorzystuje się w nich półprzewodniki o różnych typach przewodnictwa i tzw. złącza p-n. Pod wpływem światłą słonecznego dochodzi w nich do przemieszczenia ładunków elektrycznych i powstania różnicy potencjału, czyli napięcia elektrycznego. Pojedyncze fotoogniwo z krystalicznego krzemu pozwala uzyskać napięcie ok. 0,5 V. Ogniwa łączy się szeregowo w panelach słonecznych. Do produkcji ogniw fotowoltaicznych oprócz krzemu wykorzystywane są inne materiały półprzewodnikowe takie jak selen lub german. Uzyskany w panelach fotowoltaicznych prąd stały jest przetwarzany w inwerterach solarnych (falownikach) na prąd przemienny zsynchronizowany z prądem w sieci energetycznej.
W dziedzinie wykorzystania energii słonecznej następuje nieustanna ewolucja, jednak nie wszystkie rodzaje ogniw fotowoltaicznych (ogniw PV) nadają się do zastosowania w panelach fotowoltaicznych instalacji domowych, a nawet do zastosowania w warunkach polskiego klimatu i panującej w naszym kraju insolacji.
Coraz częstsze ograniczenia w stosowaniu paliw stałych wprowadzane przez lokalne samorządy w ramach walki ze smogiem sprawiają, że inwestycje w fotowoltaikę należy traktować jako rozwiązanie perspektywiczne. Fotowoltaika może liczyć na dofinansowanie w ramach rządowego programu “Mój Prąd”, którego celem jest wzrost produkcji energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznych. Program ten został skorelowany z programem “Czyste Powietrze”, którego nowa edycja, korzystniejsza dla beneficjentów ruszyła w czerwcu 2020 r. Wnioski o dofinansowanie można składać online lub w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej właściwym dla lokalizacji inwestycji. W przypadku inwestycji w pompę ciepła wraz z fotowoltaiką dofinansowanie może wynieść nawet 37 000 zł w zależności od uzyskiwanych rocznych dochodów. Prawidłowo wykonana i dobrej jakości instalacja fotowoltaiczna pozwala na bilansowanie produkcji i zużycia prądu w ramach bezgotówkowego rozliczenia z operatorem sieci energetycznej i zminimalizowanie wydatków na prąd w całym okresie eksploatacji instalacji fotowoltaicznej.